Více o curlingu

Curling je v rekreační podobě fyzicky nenáročnou hrou pro dvě mužstva o čtyřech hráčích, kteří se pokusí projevit týmového ducha, schopnost koncentrace, odhad vzdálenosti a strategické myšlení. Díky těmto atributům se stává velmi oblíbeným zpestřením firemních a teambuildingových akcí i náplní menších společenských setkání.

Z historie curlingu:
Hra vznikla před více než pěti sty lety ve Skotsku, takže pochází z podobného kulturního prostředí jako golf či kroket.  Ze Skotska se sport velmi rychle dostal do severozápadní a severní Evropy, o čemž svědčí i první zaznamenaný výjev na obraze vlámského malíře Pietera Breugela. Později se curling dostal za oceán, a zejména v chladné Kanadě se stal jedním z nejpopulárnějších sportů vůbec.

Na zimních olympijských hrách se curling objevil poprvé v roce 1924.Tehdy ovšem jako tzv. ukázkový sport, avšak v roce 2006 byl curlingový turnaj na hrách v roce 1924 prohlášen za plnohodnotný. Na hrách v letech 1932, 1988 a 1992 byl curling jako ukázkový sport. Od her v Naganu v roce 1998 se v programu her opět objevuje plnohodnotně (a to jak turnajem pro muže, tak pro ženy).Mistrovství světa se každoročně koná pro muže od roku 1959 (ačkoliv mezinárodní federace vznikla až o sedm let později) a pro ženy od roku 1979.  Roku 1975 se konal první ročník mistrovství Evropy mužů i žen a od té doby se uskutečňuje pravidelně každým rokem. V roce 2005 navíc přibyl evropský šampionát smíšených družstev.
Mezi nejlepší světové celky patří výběry Kanady, Spojených států amerických, Spojeného království a týmy ze skandinávských či alpských států.

Curlingové minimum

Curling je týmový sport, ve kterém se hráči snaží dopravit po ledu své kameny co nejpřesněji do vyznačeného prostoru. V CURLING ARÉNĚ PRAHA jsou čtyři dráhy. Do utkání proti sobě nastupují v ideálním případě dva čtyřčlenné týmy na jedné dráze. Každý tým disponuje sadou osmi kamenů. Odházení všech šestnácti kamenů se nazývá end. Soutěžní utkání je hráno na osm nebo deset endů, případně na časový limit. Každý hráč odhazuje v endu dva kameny, vždy střídavě se soupeřem. Metením se dá změnit směr a délka dráhy kamene.
Cílem hry je umístit a udržet své kameny blíž středu kruhů než jsou kameny soupeře.
Tým získá na konci endu bod za každý ze svých kamenů v cílových kruzích, jenž je zároveň blíže středu než jakýkoli kámen soupeře. Na vizualizaci úplně vlevo nahoře vidíte situaci, kdy tým hrající žlutými kameny získává jeden bod.
Po odehrání stanoveného počtu endů či uplynutí časového limitu se týmům sečtou celkové body a rozhodne se o vítězi.

http://curling.cz/zaklady-curlingu/